Hrající trenér kadaňského Interu Michal Salák zhodnotil uplynulou sezonu a popsal plány do budoucna

26/5/2024

Úvod

Čtyřiačtyřicetiletý futsalista Michal Salák odehrál v letošní prvoligové sezoně za Kadaň celkem 24 utkání, v nichž nasbíral 16 branek a 8 asistencí. V průběhu ročníku se stal hrajícím trenérem a na obou frontách tak přispěl k parádnímu umístění našeho týmu, který vybojoval historický úspěch v podobě pátého místa v základní části a do poslední chvíle bojoval s Brnem o postup do semifinále play-off.

Jaké jste měl na startu letošní sezony z pohledu kapitána týmu osobní a týmové ambice?

Abych řekl pravdu, tak v mém věku už jsem žádné osobní cíle neměl. Chtěl jsem pomoct mužstvu k co nejlepšímu umístění po základní části a následně se pokusit o postup do semifinále. Nebudeme si totiž nic nalhávat, síla Chrudimi a Plzně je v tuhle chvíli někde jinde a nemyslím si, že je momentálně v silách jakéhokoliv týmu někoho z nich třikrát porazit.

V průběhu ligového ročníku jste úspěšně studoval trenérskou licenci. Mohl byste nám přiblížit, jaké to bylo?

Nebylo to snadné, spoustu hodin jsem strávil v učebně nebo v hale. Člověk se navíc samozřejmě musel učit i doma. Vše trvalo dohromady šest víkendů, kdy jsme absolvovali různé přednášky s futsalovými odborníky týkající se fyzické přípravy a dalších aspektů hry. Na závěr pak přišlo složení ústní zkoušky.

Panuje u vás spokojenost s umístěním v základní části? Jaké utkání se vám vybaví jako první, když si na ni vzpomenete?

S umístěním musím být spokojený, jelikož jsme to loňské vylepšili hned o tři příčky. Samozřejmě ale všichni víme, že je před námi stále spoustu práce a máme neustále na čem pracovat. Jako první se mi poté vybaví domácí utkání s Chrudimí, které jsme sice prohráli 0:2, ale předvedli jsme v něm s takto silným soupeřem neskutečný týmový výkon.

Na konci základní části se pak často diskutovalo o umístění a našem soupeři pro následné čtvrtfinále. Koho jste si přál vy a myslíte, že by série se Slavií měla podobný průběh?

Abych řekl pravdu, tak se mi do Brna moc nechtělo. Tajně jsem si tedy přál Slavii a říkal jsem klukům, že pokud chceme do semifinále, musíme porazit kohokoliv z nich. V případě Slavie si troufám říct, že by to mělo podobný průběh a rozhodovalo by se znovu až v pátém zápase.

Jak hodnotíte čtvrtfinálovou sérii s Helasem Brno?

S odstupem času musím říct, že ačkoliv pro nás nakonec neskončila postupem, tak to byla opravdu super série. Pro diváky to muselo být atraktivní, protože v každém zápase bylo k vidění mnoho šancí, obratů ve skóre a dvakrát dokonce rozhodovaly penalty. Jsem na kluky hrdý za to, jak to odmakali, vím, že na palubovce nechali všechno. Hráli jsme prakticky na šest hráčů a dokázali jsme se silným soupeřem držet krok až do samého závěru.

Jaký okamžik byl ve čtvrtfinále podle vás rozhodující?

Když se na to podívám zpětně, tak to byly penalty v prvním utkání v Brně a neodpískaný šestý faul na konci prodloužení třetího utkání. Mohli jsme jít do vedení a to utkání úspěšně zvládnout. V tu chvíli bychom poté vedli 2:1 na zápasy. Nechci se ale vymlouvat na rozhodčí, jen odpovídám na otázku. Sérii samozřejmě rozhodla také zkušenost Helasu.

Jakou plánujete po náročné sezoně regeneraci a uvidíme vás v příštím ročníku znovu na palubovce v kadaňském dresu?

Kdo mě zná, tak ví, že si moc volná nedám. Trochu si samozřejmě odpočinu, ale začíná nám sezona plážového fotbalu, takže nás čekají reprezentační tréninky. Do toho samozřejmě velký fotbal a samotná příprava týmu na další sezonu. Ačkoliv jsme vypadli, tak pro mě ani sportovního ředitele Davida Filingera nebo prezidenta klubu Jiřího Čiháka práce nekončí. Je jí před námi ještě hodně a víme, na čem máme zapracovat. Doufáme, že se vše povede a už budu k vidění pouze na lavičce s visačkou trenéra. Tělo už totiž pomalu říká dost. Play-off jsem odehrál už s práčky a věk nazastavím.

Poslední otázka nemůže směřovat na nikoho jiného než na naše úžasné fanoušky. Průměrná náštěvnost našich zápasů byla v Kadani 415 diváků na zápas a celkově během sezony navštívilo domácí zápasy 4 982 skvělých fanoušků. Co na to říkáte a co byste jim vzkázal do další sezony?

Chtěl bych jim hrozně poděkovat za jejich podporu. Byli našim šestým hráčem a doufám, že tomu bude stejně i v budoucnu. Všichni uděláme maximum, abychom příští rok to semifinále do Kadaně přivezli!